Намар гэжэ юун бэ? 🍁 / Что такое осень?
| Шаг | Бурятский | Русский |
| 1 | Энэ намар | Это осень |
| 2 | Намартаа модоной набшаһан шарладаг | Осенью листья деревьев желтеют |
| 3 | Энэ набшаһадай уналга | Это листопад |
| 4 | Би набшаһаар наадаха дуратайб | Я люблю играть с листьями |
| 5 | Намартаа хүйтэн болодог. Дулаанаар хубсалха хэрэгтэй. | Осенью холодает. Надо тепло одеваться. |
| 6 | Намартаа тэнгэри бүрхэг болодог | Осенью небо становится пасмурным |
| 7 | Бороо ородог | Идут дожди |
| 8 | Шалбааг бии болодог | Появляются лужи |
| 9 | Би резинэ гутал үмдэнэб | Я надеваю резиновые сапоги |
| 10 | Би шалбааг соо дэбхэрхэ дуратайб! | Мне нравится прыгать по лужам! |
| 11 | Би намарта дуратайб! Намартаа эгээ гоё юм! | Я люблю осень! Осенью очень красиво! |
— перевод Эржена Дондокова @era_miracle
— озвучка Баясхалан Динганорбоев @bolotdinganorboev
— редактор перевода и озвучки Дулма Шойнжонова @dulmasho
— идея, монтаж Юлия Циримпилова @ukkobuko